ATRAKCJE TREVI I OKOLIC

 

Atrakcje Trevi i okolic.

Miasto TREVI leży w środkowej części Włoch, w samym sercu Umbrii. Zbudowane na zboczu góry Serano antyczne centrum, jest otoczone przez średniowieczne mury i niezliczone gaje oliwne. Malownicza, pastelowa zabudowa z kamienia, drewna i dachówek zachowała swój oryginalny charakter. Stare miasto uznawane jest za jedno z piękniejszych w całych Włoszech. Obecnie mieszka tu blisko 8 tysięcy mieszkańców. W Trevi i okolicach znajdziecie nie tylko zabytki architektury starożytnej i średniowiecznej, ale także przepiękne krajobrazy włoskiej wsi (lasy kasztanów jadalnych, gaje oliwne, zbocza usiane makami). Jest to idealne miejsce na wycieczki rowerowe, trekkingowe czy jazdę konną. Jest to także świetny punkt wypadowy do licznych średniowiecznych miasteczek Umbrii (m.in. Spoleto, Perugii, Asyżu). Noclegi oferują liczne ośrodki agroturystyczne, często znajdujące się w imponujących zabytkowych gospodarstwach, niczym wyjętych z filmu.
Jak dojechać?
Najprościej przyjechać tu samochodem (autostrada A1), ale jeśli do Włoch przylecieliście samolotem to też nie będzie problemu. Tanimi liniami z Polski można przylecieć między innymi do Rzymu (Ciampino) czy Bolonii (lotnisko Forli). Z tych miast możecie dojechać do Trevi pociągiem. Żeby sprawdzić dokładne połączenia zapraszam na stronę włoskiego przewoźnika TrenItalia.
Co zobaczyć w Trevi?
• Piazza Mazzini
• Villa Fabbri dei Boemi (XVI w)
• Palazzo Lucarini – Flash Art Museum of Contemporary Art – kolekcja sztuki od lat 70 po aktualnych artystów
• Katedra św.Emiliana (XII w)
• Dawny zakon św.Franciszka (XIII w) – obecnie przekształcony na kompleks muzealny zawierający kościół św.Franciszka, Muzeum Miejskie oraz Muzeum Oliwy.
• Teatro Clitunno (2poł. XIX w)
• Sanktuarium Matki Boskiej Płaczącej (XV w)
• Kościół Matki Boskiej w Pietrarossa (XIII w)
• Pustelnia w Fosso dell’Eremita
• Szlak średniowiecznego akweduktu [kościół św. Katarzyny w Trevi – Caprareccia]
• Szlak oliwy [Asyż – Spoleto, Borgo Trevi – Trevi]
• Szlak wiejskich kościołów z XII-XIIIw [opactwo św. Stefana w Manciano – kościół św. Andrzeja w Collecchio, kościół św.Piotra w S.Pietro a Pettine]
• Szlak Franciszkanów Via Francigena di Francesco [La Verna – Trevi – Poggio Bustone]
• Liczne szlaki rowerowe i trekkingowe
Cykliczne wydarzenia kulturalne:
Pic&Nic – [kwiecień] – sztuka, muzyka i przekąski wśród drzew oliwnych.
Trevi in Piazza – [sierpień] – muzyka, gastronomia, przedstawienia na placu w Trevi
Festivol – [październik/listopad] – drzwi otwarte lokalnych tłoczni oliwy z oliwek, otwarte założenia pałacowo-ogrodowe, liczne degustacje i wystawy.
Ottobre Trevano – [październik] – średniowieczne zawody w pchaniu wozów (Corsa dei Carri) oraz jarmark czarnego selera naciowego i lokalnej kiełbasy (Sagra del sedano nero e della salsiccia)
Mercatino delle pulci – [ostatnia niedziela miesiąca] – pchli targ na Starym Mieście
Mercatino del Contadino – [ostatnia niedziela miesiąca] – niepowtarzalna okazja, by zakupić produkty spożywcze bezpośrednio od lokalnych rolników. W ten dzień lokalne restauracje serwują również menu „km 0” – dania z lokalnych produktów.

Okolice Trevi

Asyz. Atrakcje Trevi i okolic.
ASYŻ [30 km] – Asyż , miasto znane na całym świecie, jest miastem, w którym urodzili się, żyli i umarli św. Franciszek i św. Klara. Spacerując po Asyżu ma się wrażenie, że kościoły, domy i ulice nie zmieniły się od tamtych czasów. Zadbane i piękne w każdym detalu miasto, jest jednym z obowiązkowych przystanków turystycznych w Umbrii. Co roku na przełomie września i października odbywa się tu Marcia della Pace – 24 kilometrowa manifestacja w imię pokoju.
BEVAGNA [16 km] – Jedno z nielicznych miast Umbrii, które nie wznosi się na wzgórzu. Zachwyca romańskimi kościołami o niesamowitych wnętrzach. Scenerie miasta zachęciły wielu filmowców do kręcenia tu filmów. Co roku w czerwcu organizowany jest w Bevagni konkurs Le Gaite. Celem tego wydarzenia jest odtworzenie życia codziennego z lat 1250-1350 w czterech dzielnicach miasta, które ze sobą w tym konkurują.
CASCIA [57 km] – położona na zboczu, z dominującymi ruinami twierdzy i byłego klasztoru św. Augustyna. Miasteczko związane ze świętą Rytą, zwaną świętą od rzeczy niemożliwych. Co roku, 22 maja obchodzi się tu jej święto, odprawiana jest uroczysta msza, procesja oraz poświęcenie róż, które są atrybutem świętej (połączenie radości i cierpienia).
FOLIGNO [13 km] – średniowieczne miasto, przez które przepływa rzeka Topino. Do zobaczenia między innymi katedra św. Felicjana, opactwo Sassovivo oraz audytorium św. Dominika. Dwa razy w roku (w czerwcu i wrześniu) odbywa się tu La Quintana – turniej o średniowiecznej tradycji wraz z pochodami dworskich orszaków. Z tej okazji w mieście otwierają się tawerny również w średniowiecznym stylu, gdzie można skosztować lokalnych specjałów. Dla wymagających smakoszy organizowany jest też festiwal Primi d’Italia, gdzie główną rolę odgrywają pierwsze dania. Można degustować, podglądać techniki gotowania i kibicować w konkursach kulinarnych.
MONTEFALCO [9 km] – miasto znane na całym świecie ze swoich win, m.in. Sagrantino, wysokiej jakości czerwonego wina. Warto zwiedzić bardzo piękne kościoły św. Augustyna oraz św. Franciszka. W sierpniu polecamy odwiedzić Montefalco ze względu na odbywające się tam Agosto Montefalchese, kiedy to tawerny serwują specjalności lokalnej kuchni (oczywiście w towarzystwie czerwonego wina Rosso di Montefalco), a na placu Piazza del Comune odtworzona zostaje atmosfera okresu odrodzenia (muzyka, tańce, degustacje). W czerwcu i wrześniu można również degustować lokalne wino podczas dni otwartych kantyn.
NORCIA [52 km] – małe miasteczko między doliną rzeki Nera a podnóżami gór Sibillini. Warto zobaczyć piękny plac San Benedetto z bazyliką San Benedetto. Znajdziecie tu świetne sklepy z lokalnym jedzeniem, przede wszystkim szynkę (prosciutto), sery oraz trufle. Na przełomie lutego i marca organizowany jest w Norcii festiwal trufli Nero Norcia. Natomiast w Parku Narodowym Gór Sibillini (28 km od Norcii) od końca maja do początku lipca można podziwiać La Fiorita di Castelluccio di Norcia – niesamowite zjawisko masowego kwitnienia (m.in. chabrów, maków i stokrotek).
PERUGIA [49 km] – największe miasto w Umbrii. Do Placu Partyzantów (centrum miasta) najlepiej dotrzeć ruchomymi schodami. Nie należy przegapić Fontanny Maggiore wybudowanej w XIII w, Katedry San Lorenzo, Oratorium San Bernardino i Rocca Paolina. Fani jazzu nie mogą pominąć w lipcu festiwalu Umbria Jazz, a amatorzy słodkości w październiku koniecznie muszą przyjechać na Eurochocolate – festiwal czekolady.
SPELLO [19 km] – wzniesione na wzgórzu, średniowieczne miasteczko o bardzo romantycznym charakterze. Wzdłuż wąskich ulic, stromych podejść można podziwiać oryginalną kamienną zabudowę. Każde okno, każdy zakątek jest bogato ozdobiony kwiatami i kolorowymi donicami. W okresie Bożego Ciała warto tu przyjechać by obejrzeć Infiorata – ulice i place starego miasta udekorowane zostają wielobarwnymi płatkami kwiatów, które tworzą olbrzymie obrazy. Niestety te cudowne dzieła zostają rozdeptane przez niedzielną procesję, więc warto przyjechać odpowiednio wcześnie. W listopadzie natomiast polecamy festiwal, którego głównymi bohaterami jest oliwa i bruschetta – L’oro di Spello.
SPOLETO [31 km] – małe miasteczko, którego nie sposób zwiedzić w jeden tylko dzień. Urokliwe wąskie uliczki, przepiękne kościoły, średniowieczna zabudowa oraz teatr z I wieku. Długie kamienne schody prowadzą na zamek Rocca, a stamtąd rozpościera się widok na całą dolinę i most Ponte delle Torri. Między czerwcem a lipcem zjeżdżają się tu turyści z całego świata na Międzynarodowy festiwal sztuki, muzyki i tańca – Festival dei Due Mondi.