From Umbria with love <3

walentynki

Włochy to jedno z najbardziej romantycznych miejsc na świecie. Ściągają tu artyści w poszukiwaniu klimatycznych scenerii, zakochane pary, by wyznać wielką miłość, a niektórzy serce zostawiają tu już na zawsze, odnajdując drugą połówkę właśnie w Italii. Dla tych, którzy Walentynki spędzają lub chcieliby spędzić właśnie w kraju Romeo i Julii, przedstawiam miłosne ciekawostki z Umbrii…

Perugia, stolica Umbrii, została ogłoszona w 2008 przez National Geographic Traveler najseksowniejszym miastem na świecie. Wąskie uliczki, urokliwe zakątki i ogrom klimatycznych trattorii, sprawiają, że jest to jedno z ulubionych miejsc na romantyczne wypady zakochanych.

Czekoladki zakochanych, Baci Perugina to przepyszna pralinka z orzechem laskowym w środku. Pierwsza wersja Baci powstała w latach 20-stych w Perugii. Sprzedawana była w pudełeczku z namalowaną całującą się parą, wzorowaną na obrazie “Pocałunek” Francesco Hayeza. Dziś pod sreberkiem znajdziemy aforyzmy dla zakochanych, a pudełka często są w formie serca.

W drugiej stolicy Umbrii, Terni, urodził się około 175 roku święty Walenty, patron zakochanych. Co roku na całym świecie w rocznicę jego śmierci, czyli 14 lutego, sklepy wypełniają się pluszowymi serduszkami i kwiatami, restauracje pękają w szwach, a w szkołach dziewczynki wyczekują na walentynki od anonimowych adoratorów.

Według legendy córka boga Apeninów, nimfa o imieniu Nera, zakochała się z wzajemnością w pasterzu Velino. Niestety miłość ich była niedozwolona i gdy bogowie się zorientowali, ukarali nimfę, zamieniając ją w rzekę. Kiedy młodzieniec się o tym dowiedział, postanowił się z Nerą połączyć na zawsze i zrozpaczony rzucił się w przepaść. Ten skok do rzeki dał początek przepięknemu wodospadowi Cascate delle Marmore.

Kuchnia Umbrii bogata jest w naturalne afrodyzjaki. Czerwone wino (w umiarkowanych ilościach) pobudza nasze zmysły i relaksuje, niezwykły zapach trufli imituje feromony, szparagi wspomagają płodność, a selery naciowe wzmagają popęd płciowy. Wśród produktów regionalnych, które określane są mianem naturalnego afrodyzjaku znajdziemy też warzywa strączkowe, fenkuły czy czekoladę.