LETNIE ORZEŹWIENIE

Letnie orzeźwienie

Od tygodni temperatura na termometrze nie schodzi poniżej 25o w ciągu dnia, a często dochodzi nawet do 40 o. Kto zdecydował się na wakacje w Umbrii, na pewno nie może narzekać na kiepską pogodę. Jak mówiła kiedyś reklama jednego z orzeźwiających napojów „Antonio! Fa caldo!” – czyli „Antonio! Gorąco mi!”…

Jak radzić sobie z upałami, gdy staną się zbyt męczące? (porady zdecydowanie niemedyczne!)

  1. Przede wszystkim odpowiednio nawadniajcie organizm. Pijcie jak najwięcej płynów, najlepiej wodę. W Umbrii można znaleźć wiele wód z lokalnych źródeł, które nie tylko ugaszą pragnienie, ale i uzupełnią brak minerałów w organizmie, np. Flaminia, Santa Chiara, Rocchetta czy Fabia. W wersji ekonomicznej można napić się wody z kranu (pitna, całkiem dobra) lub z miejskich kraników z wodą pitną.
  2. Wykąpcie się w jeziorze (Trasimeno, Piediluco czy Lago di Fiastra) lub basenie. Można też schłodzić kark, skronie, stopy wodą z miejskiej fontanny lub źródełka w lesie.
  3. Skuście się na pyszne włoskie lody lub granitę (mrożony deser z soku owocowego lub kawy).
  4. Przespacerujcie się po górach, zanurzcie stopy w strumyku i skryjcie w cieniu drzew.
  5. Podczas upałów najlepiej zwiedza się zabytkowe kościoły i klasztory, których grube mury chronią przed zaduchem i skwarem.
  6. Zadbajcie o dobrą temperaturę w sypialni. Jeśli jest klimatyzacja to oczywiście nie będzie trudne. Gdyby jednak jej nie było, warto zamykać szczelnie okna i okiennice w ciągu dnia i otwierać dopiero w nocy, kiedy temperatura spadnie. Jeśli wybraliście namiot to jedynym sposobem na nie przegrzanie się jest…bardzo wczesna pobudka.
  7. Skorzystajcie z cudownego wynalazku jakim jest siesta, unikajcie ekspozycji na słońce w godzinach 12-15. Wtedy najlepiej usiąść w pod parasolem w barze i, jak inni Włosi, zamówić aperitivo, czyli kieliszek zimnego napoju (dla tych, co mogą, polecam zimne białe wino lub spritza) i drobne przekąski.
  8. Przejedźcie się do wodospadu Cascata delle Marmore i cieszcie się zimną bryzą.
  9. Spożywajcie lekkie posiłki, sezonowe owoce, takie jak arbuz, melon czy morele i warzywa. W takie dni najlepiej odpuścić sobie talerz wrzącej minestry czy carbonarę.
  10. Ubierajcie się lekko, wybierając naturalne materiały, pamiętajcie o okryciu głowy i okularach słonecznych (a jeśli o nich zapomnieliście to nie martwcie się, Włochy to najlepsze miejsce na zakup stylowych okularów).